Události
 Kontakt
okna & dveře KAPSIA
  Vendryně 326
  73984   Vendryně
  okna dveře tel: 606 023 517
  stavebniny tel: 602 345 557
 
  stavebninykapsia@seznam.cz
 Newsletter
 Kalkulačka měn
 Doporučte nás
 • Podělte se o pozitivní zkušenost z naší spolupráce a doporučte nás Vašim známým a přátelům:
 ShoutBoard
jirka:  nemáte otevirací dobu.
 1 / 25 

Vše o plastových a hliníkových oknech
Plastové okno je skleněná výplň stavebních otvorů, jejíž rám je vyroben z plastového profilu rozděleného na izolační komory a vyztuženého ocelovou výztuhou.

Plastová okna jsou určena pro použití v obytných i průmyslových budovách, pro denní osvětlení a přirozené (přímé) větrání vnitřních prostor budov. Plní funkce tepelně izolační i zvukově izolační. Nejpoužívanější jsou u domácností (paneláky, bytovky, ale i obytné domy).

Historie plastových oken

Plastová okna jako taková se začaly vyrábět v 50. letech 20. století. První okna měly jednokomorové profily bez výztuh. Vzhledem ke značné úspoře energií se začaly rychle rozšiřovat a vyvíjet nové typy oken. Zásadní období ve vývoji plastových oken byla 70. léta, kdy došlo k vážné energetické krizi. V této době se okna vyvinula do podoby, kterou známe dnes. Začaly se vyrábět první dvoukomorové profily s dorazovým těsněním, které ovšem nemělo takové fyzikálně-mechanické vlastnosti těch současných a docházelo k jeho rychlému zpuchření.

Dorazové těsnění bylo v 80. letech nahrazeno středovým těsněním, které těsnilo lépe a mělo delší životnost. Tento typ těsnění se uplatnil především při výstavbě panelových domů.

Na dorazové těsnění však nebylo zapomenuto a v 90. letech se opět z ekonomických důvodů začalo některými výrobci používat. Středové těsnění bylo považováno za nadstandard.

Od 90. let do současnosti se vývoj ubírá především směrem zdokonalování materiálů a doplňků. Zvyšující se nároky na tepelně izolační vlastnosti plastových oken a tím i snižující se tepelné prostupy.
Typy těsnění

V současné době existují 2 typy těsnění a to Dorazové a Středové.
Středové těsnění

Středové těsnění má na okně celkem 2-3 těsnění.V závislosti na konstrukci plastového profilu může být středové (prostřední) těsnění umístěno buď na rámu, nebo křídle okna, kde je lépe chráněno před poškozením. Výhody oproti dorazovému těsnění jsou především dobré stavebně fyzikální vlastnosti okna, masivní konstrukce, lepší součinitel prostupu tepla U a dobrou zvukovou izolaci. Přední komora vyrovnává rozdíly mezi vnitřním a venkovním prostředím.

Tento profil odolává extrémním klimatickým podmínkám a je proto často používán u panelových domů, ještě lépe se uplatní v horních patrech panelových domů, kde více fouká a je tam častěji hnaný déšť. Při zatížení větrem je středové těsnění tlačeno na dorazovou plochu – čím vyšší rychlost větru, tím lépe těsní. Nevýhodou je, že při otevřeném okně není těsnění chráněno proti poškození a díky své černé barvě je zřetelně viditelné – kvalitnější ale dražší systémy mají středové těsnění na křídle okna, kde je lépe chráněno. Pokud je těsnění poškozeno a dostane se za něj voda, nemůže odtéct.
Dorazové těsnění

Dalším typem jsou plastová okna s takzvaným dorazovým těsněním. Funkční spára tohoto typu je perfektně těsná. Dorazové těsnění je tvořeno dvěma trvale pružnými těsnícími gumami – jedna na vnější straně rámu druhá na vnitřní straně křídla. V případě vyššího tlaku větru se voda dostává skrz těsnění do vnitřní části okna, kde je odváděna za pomocí šikmé drážky ven přes odvodňovací otvory.Vlastnosti plastových okenRosení oken

Přetrvávajícím mýtem je, že „plastová okna nedýchají a rosí se“. To není pravda. Deklarované izolační vlastnosti okna jsou splněny, pouze pokud jsou okna správně seřízena a maximálně těsní. Nezbytné je tak vždy dostatečné větrání a dobře nastavená teplota vytápění místnosti. Rosení oken nastává zejména v zimních měsících (u plastových, dřevěných i ostatních) pokud na chladném vnitřním skle je dosažena teplota tzv. rosného bodu tj. relativní vlhkost v daném místě je 100% a dochází ke kondenzaci vodní páry na chladném okně. Řešením je v takovém případě zajistit dostatečné větrání (snížit vlhkost v místnosti), zvýšit teplotu v místnosti (teplý vzduch dokáže pojmout více vzdušné vlhkosti a dojde také ke zvýšení teploty skla v místnosti). Kvalitní hluboko v profilu uložené zasklení trojsklem s teplým meziskelním rámečkem rosení oken účinně brání.

Pokud se rosí plastová okna z venku, je to známkou jejich kvalitní izolace.

V případě, že vodní pára kondenzuje mezi skly uvnitř prostoru zasklení je to případ pro reklamaci oken, protože byla porušena izolace zasklení.

Rosící se rámy oken svědčí o horších tepelně izolačních vlastnostech profilů. Může k tomu dojít při kombinaci vysoké vzdušné vlhkosti, nízké teplotě v místnosti a silnějším mrazu venku u profilů s malou stavební hloubkou. V současnosti jsou standardem plastová okna se stavební hloubkou alespoň 70 mm, rozdělené na 5 a více komor, zasklené trojsklem. V případech obtížnějších povětrnostních podmínek je vhodnější středový systém těsnění (3 těsnící roviny).Tepelně izolační vlastnosti plastových oken

Tepelně izolační vlastnosti jsou dány stavební hloubkou okna a použitým zasklením. V současnosti by na trhu měla být jen plastová okna, která splňují požadavky tepelně technických norem. Nejpřísnější podmínky jsou z hlediska tepelné izolace kladeny na okna pro pasivní domy.

Plastový profil je rozdělen v závislosti na stavební hloubce profilu na izolační komory vyplněné buď vzduchem nebo izolační výplní. Rozdělení na určitý počet komor závisí na stavební hloubce, pokud je komor 5 a více nemá jejich počet zásadní vliv tepelně izolační vlastnosti rámu.
Tvarová stabilita plastových oken

Pokud mají plastová okna dobrou tvarovou stabilitu, jejich rámy a křídla se nekroutí. Tvarová stabilita je dána jejich konstrukcí a zajišťuje ji buď ocelová výztuha, vlepované sklo, skelná vlákna, případně další technická řešení. Zejména v případě plastových oken v barevném dekoru, u velkých prosklených ploch, atypických tvarů oken a plastových dveří je vhodně dimenzovaná kovová výztuha základem a jistotou, že se prvky nebudou kroutit.
Kování plastových oken

Kování má zásadní vliv na funkčnost oken. Okna dobře izolují jen při optimálním seřízení. Celoobvodové kování plastových oken je seřiditelné ve všech 3 směrech a poskytuje možnost optimálního nastavení neprůvzdušnosti oken. V ČR jsou standardem u otvíravě sklopných oken vedle ventilace také tzv. mikroventilace. Není to však plnohodnotný a dostatečný způsob větrání. Okno při nastavení na mikroventilaci není v zavřeném stavu a může být snadno otevřeno jak zlodějem, tak i silným poryvem větru. Kování může být také opatřeno bezpečnostními (i elektronickými) prvky, zimní a letní ventilací, elektronickými ovládacími prvky apod.
Profil plastového okna

Profil plastového okna je vyroben z materiálu PVC bez změkčovadel, který se vyrábí z výchozího granulátu technologií extruze. Výrobní kapacita realizovaná touto technologií mnohonásobně převyšuje možnosti výroby tradičním truhlářským způsobem, životnost těchto výrobků se výrazně prodlužuje a výrobky splňují nové nároky kladené na moderní otvorové výplně.

Hliníková okna

Hliníková okna jsou skleněné výplně stavebních otvorů, jejichž rám je vyroben z hliníku. Jsou určena pro použití do obytných i průmyslových budov, pro denní osvětlení a přirozené (přímé) větrání vnitřních prostor budov. Plní i funkce tepelně izolační, zvukově izolační, ochranné proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Hliník umožňuje vyrobit okna lehká, konstrukčně přesná, snadno otevíratelná a zavíratelná, přitom téměř nezničitelná a odolná. Díky pevnosti, tuhosti a nízké hmotnosti hliníku je možné vyrábět velké prosklené plochy bez rušivýcha světlu bránících vyztužení a příček. Nejpoužívanější je u luxusních administrativních budov, prosklených fasád a zimních zahrad.

 

Vlastnosti hliníku

Hliník je materiál získávaný elektrolýzou z horniny bauxit, které je na Zemi téměř nevyčerpatelné množství. Hliník je materiál s vysokou konstrukční pevností při zachování nízké hmotnosti. Je odolný vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot i vůči chemickému působení. Ani po letech užívání není potřeba okna vyrobená z hliníku ošetřovat a povrchově udržovat. O oknech z hliníku se dá řici, že jsou nezničitelná. Hliník také vyniká díky svým statickým vlastnostem v různých speciálních konstrukcích, např. právě v prosklených fasádách, polostrukturálních a strukturálních fasádách, nebo konstrukcích bezrámového zasklení, kde jednoznačně vede oproti dřevu či plastu.
Historie hliníkových oken]

První hliníková okna se objevila na trhu v 50. letech 20.století. Rychle si získala velkou popularitu, protože oproti stávajícím dřevěným oknům nabídla mnohem nižší cenu, vyšší pevnost a odolnost. Jak se od 60. let šířila obliba dvojitého prosklení, zvyšovala se i obliba hliníkových rámů oken. V polovině 80. let už 60% dvojitě prosklených oken bylo hliníkových. Po nástupu oken z PVC v 80. letech pomalu, ale jistě podíl hliníkových oken klesal, protože PVC nabídlo ještě nižší cenu a lepší tepelně izolační vlastnosti. Dodnes zůstala na trhu okna dřevěná, plastová i hliníková vedle sebe,protože každý materiál má své jedinečné vlastnosti, pro které je vyhledáván.
Přednosti a nedostatky oproti jiným materiálům

Přednosti hliníkových oken oproti jiným materiálům

 1. Mimořádná pevnost - okna se nekroutí a nedeformují, a to ani po letech
 2. Údržba - hliníková okna nevyžadují téměř žádnou údržbu, nemusí se natírat
 3. Bezpečnost - díky přesné konstrukci, kdy okno dokonale zapadá do rámu, je velmi obtížně okno vylomit či vyvrátit při snaze vniknout do objektu. Hliníkové profily jsou velmi odolně proti deformaci.
 4. Trvanlivost - pokud se u dřevěných a plastových oken počítá s životností cca 30 let, zde je životnost přibližně dvojnásobná

Nevýhody hliníkových oken oproti jiným materiálům

 1. Poměrně vysoká cena
 2. Délková roztažnost při změnách teplot, která způsobuje dilatační pohyby v konstrukci.
Funkčnost

Díky moderním technologiím dosáhla v 21.století hliníková okna takových tepelně izolačních a zvukově izolačních vlastností, jaká byla vyhrazena dosud jen PVC oknům s dvojitým prosklením. Oproti PVC ovšem nabízí hliník mnohem větší tuhost a konstrukční přesnost dosedajících prvků. Nevýhodou hliníku byla zvýšená tepelná vodivost, která měla za následek promrzání hliníkových rámů v zimním období, ale tento nedostatek se u moderních typů odstranil tzv. přerušením „tepelného mostu“, kdy se do hliníkového profilu vsadil pruh z nekovového materiálu, většinou z polyamidu vyztuženého sklolaminátovými vlákny. Ten zabraňuje tepelné vodivosti a tím zlepšuje tepelně izolační vlastnosti hliníkového profilu.

Technologie umožňují vyrobit hliníková okna velkých rozměrů při malé konstrukční hloubce (65-75mm) a malé šířce rámu. Hliníková okna jsou velmi elegantní na pohled, navíc zajišťují odolnost proti vloupání. Je možné je otevírat a zavírat i dálkově, protože přesně dosedají a není potřeba velké síly.
Komfort ovládání

Kování hliníkových oken je většinou skryto v konstrukčním rámu tak, že vůbec neruší. Pro manuální ovládání hliníkových oken je k dispozici široká škála klik a madel ze stejného materiálu v moderním designu. Okna je možné ovládat také dálkově, automatizovaně nebo centrálně dálkově přes počítačovou síť. Proto si architekti oblíbili hliníková okna zejména u velkých firemních budov, kde by ruční manipulace byla složitá.
Design a použití v architektuře

Design je velkou předností hliníkových oken a proto jsou velmi oblíbená v moderní architektuře. Úzké rámy kolem velkých skel působí reprezentativním dojmem a tvoří nedílnou součást výrazu stavby. Hliníková okna se používají nejen při průmyslových, komerčních a bytových výstavbách, ale i u moderních rodinných domů a při rekonstrukcích památkově chráněných objektů. Okna mohou mít libovolnou barvu i tvar. Díky velkoryse dimenzovaným formátům s úzkými profily garantují maximální přívod světla. Je možné je elegantně kombinovat s fotovoltaickými panely podobného designu, takže část fásady pak slouží jako okna zadržující energii, část potom jako elektrárna vytvářející energii.
Bezpečnost

Hliníková okna jsou velmi odolná proti násilnému vniknutí do objektu, jelikož hliníkové profily jsou opravdu výjimečně silné a odolné proti deformaci. K oknům je možno přidat i další moderní bezpečnostní doplňky, jako jsou:

 • Protipožární a protikouřová ochrana
 • Neprůstřelnost do třídy odolnosti FB 6
 • Odolnost vůči účinkům výbuchu EPR 1 a US-GSA
 • Možnost individuální volby zabezpečení až WK3 v souladu s DIN V ENV 162